а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмрси

поразмрсат
Вид збор: Глагол, свршен
Размрси малку, донекаде нешто замрсено, заплеткано (конец, преѓа, коса).
Англиски: disentangle
Примери:
Бабата ја поразмрси преѓата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи