а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмрзне

поразмрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Размрзне, растопи малку, во некој степен или уште малку.
Примери:
Сонцето го поразмрзна мразот на улицата.
2. (се поразмрзне) Се размрзне малку, во некој степен или уште малку.
Примери:
Реката се поразмрзнала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи