а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмисли

(се) поразмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Размисли малку или уште малку.
Англиски: think over
Примери:
Кога ќе поразмислиш, ќе видиш дека бил во право.
Поразмисли малку, па утре пак ќе поприкажеме.
Откако се поразмисли, реши да му одговори.
Изведенки
поразмислува несв.
(се) поразмислуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи