а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмести

поразместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Размести малку или уште малку, донекаде.
Англиски: rearrange Албански: ndërroj vendin, shpërngul
Примери:
Тие ги поразместија столиците во салата.
2. (се поразмести) се размести, се премести
Англиски: rearrange Албански: ndërroj vendin
Примери:
Учениците се поразместија во последните клупи.
Изведенки
поразместува несв.
(се) поразместуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи