а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмекне

поразмекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Размекне, омекне малку, во некоја мера.
Англиски: soften Албански: zbus pak
Примери:
Дождовите ја поразмекнаа земјата.
2. Направи некого да стане помек, поблаг, попопустлив.
Англиски: soften Албански: zbus
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нејзините солзи го поразмекнаа.
3. (се поразмекне) Стане помек или попопустлив.
Англиски: soften Албански: zbut, bëhet më i butë
Изведенки
поразмекнува несв.
(се) поразмекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи