а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразмачка

поразмачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Размачка малку или уште малку.
Англиски: spread Албански: lyej
Примери:
Таа го поразмачка џемот на леб и седна да јаде.
2. Размачка на повеќе места, насекаде.
Англиски: spread Албански: lyej, shtri
Примери:
Поразмачкај ја бојата на ѕидот и остави да се исуши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи