а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразлути

поразлутат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разлути, разгневи некого малку, во мала мера.
Англиски: anger
Примери:
Нејзината постапка го поразлути, но брзо се смири.
2. (се поразлути) Се разлути, се разгневи малку, во мала мера.
Англиски: anger
Примери:
Кога му кажав за измамата, тој се поразлути.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи