а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразлока

поразлокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разлока, раскопа, разлие малку, во некој степен.
Примери:
Дождовите ги поразлокаа патиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи