а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразличи

поразличат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Различи, разубави, дотера некого или нешто малку, во некоја мера.
Примери:
Новиот мебел ја поразличи собата.
2. (се поразличи) Се разубави, се дотера малку, во некоја мера.
Примери:
Кога потпорасна, девојката се извиши, се поразличи.
Изведенки
поразличува несв.
(се) поразличуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи