а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразлисти

(се) поразлистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се разлисти малку, во некоја мера.
Примери:
Таа година дрвцето се оправи и поразлисти.
2. Се разлисти во голема мера, уште повеќе, насекаде.
Примери:
Пролетта дојде и дрвјето поразлистија.
Изведенки
поразлистува несв.
поразлистуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи