а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразлее

поразлеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разлее, истури течност од сад (обично поради невнимание).
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Тој внимаваше да не ја поразлее водата од чашата.
2. Преточи, налее малку од нешто во неколку садови.
Англиски: pour into Албански: derdh
Примери:
Таа им поразлеа од сокот во чашите, па го раствори со вода.
3. За река - излезе од корито малку, во некоја мера.
Англиски: spill over Албански: derdh
Примери:
Реката поразлеа и ги потопи блиските ниви.
4. Исипе во калап, растопи малку, во некоја мера.
Англиски: cast Албански: hedh
Примери:
Тој го празлеа металот во калап.
5. (се поразлее) За река, вода - се излее малку, во мала мера.
Англиски: spill over Албански: derdh
6. (се поразлее) Се разнесе, се рашири во различни правци.
Англиски: spread over Албански: përhapet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мелодијата се поразлеа низ ноќната тишина.
Насекаде се поразлеа мирисот на липите.
Изведенки
поразлева несв.
(се) поразлеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи