а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразговори

поразговорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поведе разговор, стапи во разговор со некого.
Англиски: converse, talk
Примери:
Оди да го поразговориш гостинот.
2. (се поразговори) Се разговори малку со некого.
Англиски: talk
Примери:
Седнале и се поразговориле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи