а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразговара

поразговараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разговора малку, кратко време.
Англиски: talk Албански: bisedoj pak
Примери:
Новинарите можат да ги сретнат пратениците и да поразговараат со нив.
Се сретнавме кај мостот, па поразговаравме.
2. (се поразговара) Поразговара малку еден со друг.
Англиски: discuss Албански: bisedoj, diskutoj
Примери:
Ќе се поразговара за сите отворени прашања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи