а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгневи

поразгневат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгневи некого малку, во мала мера.
Англиски: anger
Примери:
Разговорот го поразгневи, но брзо се смири.
2. (се поразгневи) Се разгневи малку, во мала мера.
Англиски: anger
Примери:
Таа иронично му се насмевна и тој се поразгневи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи