а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразглоби

поразглобат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разглоби, оддели малку, донекаде делови на нешто зглобено, споено, соединето.
Англиски: disassemble Албански: zbërthej
Примери:
Детето ја поразглоби играчката.
2. Објасни, расчлени став, мислење, текст во помала мера.
Албански: zbërthej
Примери:
Момчето му ги поразглоби своите ставови.
Изведенки
поразглобува несв.
поразглобуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи