а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгледа

поразгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгледа нешто од сите страни.
Англиски: view Албански: shikoj
Примери:
Поразгледај таму кое како стои и не задржувај се.
2. Проучи нешто во помала мера, донекаде.
Англиски: consider Албански: shikoj pak
Примери:
Тој ги поразгледа прашањата изложени во книгата.
3. При донесување решение, оценка - претресе, прецени нешто до определен степен.
Англиски: consider Албански: shqyrtoj
Примери:
Комисијата ги поразгледа приложените документи.
Изведенки
поразгледува несв.
поразгледуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи