а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгласи

поразгласат
Вид збор: Глагол, свршен
Разгласи, соопшти, објави нешто во некоја мера.
Примери:
Тој ја поразгласи веста во селото.
Изведенки
поразгласува несв.
поразгласуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи