а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгали

поразгалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгали малку некого.
Англиски: spoil
Примери:
Таа знаеше дека ги поразгали децата.
2. (се поразгали) Се разгали малку, во некоја мера.
Англиски: spoil
Примери:
Подоцна тој се поразгали и никого не слушаше.
Изведенки
поразгалува несв.
(се) поразгалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи