а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгази

поразгазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгази, изгази, истапка малку, донекаде.
Англиски: pulp Албански: shkel
Примери:
Децата го поразгазија снегот на патеката.
2. За чевли - разноси, рашири малку, донекаде.
Англиски: wear in Албански: shkel, baj
Примери:
Треба да ги поразгазиш новите чевли.
Изведенки
поразгазува несв.
поразгазуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК