а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразврти

поразвртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разврти, одврти малку, олабави нешто во некој степен.
Албански: rrotulloj, çliroj pak
Примери:
Мајсторот го поразврти винтот.
2. Раздвижи малку, донекаде.
Албански: lëviz pak
Примери:
Го поразврти тркалото.
3. (се раврти) Се заштутка, се вознемири малку, донекаде.
Албански: bredh pak
Примери:
Се поразврти ваму-таму, но не го најде тој што го бараше.
Изведенки
поразвртува несв.
се) поразвртуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК