а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразврзе

поразврзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разврзе малку, во мала мера.
Англиски: untie
Примери:
Таа го поразврза пакетот.
2. Почне надолго и нашироко да прикажува.
Примери:
Виното му го поразврза јазикот.
Изведенки
поразврзува несв.
поразврзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи