а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразводни

поразводнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со налевање вода направи нешто д изгуби од својата густина, да стане малку поретко.
Англиски: dilute Албански: holloj
2. Направи содржината на нешто да стане помалку изразна, побледа.
Англиски: water down Албански: zbeh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите коментари го поразводнија разговорот.
Изведенки
поразводнува несв.
поразводнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи