а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразвитка

поразвиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Развитка малку нешто свиено, завиено; расповие малку, до некој степен.
Англиски: unwrap
Примери:
Таа го поразвитка подарокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи