а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразвидели

(се) поразвиделило
Вид збор: Глагол, свршен
Се развидели малку, уште малку осамне.
Употреба: Безлично
Примери:
Почека уште малку да се поразвидели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи