а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразвее

поразвеат
Вид збор: Глагол, свршен
Развее, со веење разнесе нешто на сите страни; разнесе малку.
Примери:
Ветрот го поразвеа снегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи