а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразведри

поразведрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За време, небо - направи да стане малку поведро, појасно.
Англиски: clear up Албански: kthjellohet
Примери:
Ветрот ги растера облаците и го поразведри небото.
2. Направи некој да стане поведар, посвеж.
Англиски: brighten Албански: ndris, gjallëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прошетката ќе ти ги поразведри мислите.
3. (се поразведри) За време, небо - стане малку поведро, појасно.
Англиски: clear up Албански: kthjellohet
4. (се поразведри) Стане поведар, порасположен.
Англиски: brighten Албански: ndris, gjallëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога го виде, нејзиното лице се поразведри.
Изведенки
поразведрува несв.
поразведруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи