а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбушави

поразбушават
Вид збор: Глагол, свршен
1. За човек, коса - направи да стане бушав; разбушави малку или уште повеќе.
Примери:
Ветрот му ја поразбушави косата.
2. (се поразбушави) За човек, коса - стане бушав; се разбушави малку или уште повеќе.
Примери:
Косата му се поразбушави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи