а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбута

поразбутаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбута, растера малку, донекаде.
Англиски: push
Примери:
Тој мораше да ги поразбута луѓето за да дојде до неа.
Изведенки
поразбутка св.
поразбуткаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК