а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбуричка

поразбуричкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбуричка малку, во некоја мера.
Примери:
Поразбуричка со раката за да види каква е водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи