а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбуди

поразбудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разбуди малку повеќе.
Англиски: wake up
Примери:
Ме поразбуди гласот на мајка ми.
2. Разбуди многумина, сите.
Англиски: wake up
Примери:
Тоа утро силно ѕвонење ги поразбуди сите во домот.
3. (се поразбуди) Се разбуди малку повеќе.
Англиски: wake up
FlexiMac
 менување на македонски глаголи