а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбрка

поразбркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбрка, растера многумина, сите.
Англиски: chase
Примери:
Дождот ги поразбрка децата од улицата.
Изведенки
поразбркува несв.
поразбркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи