а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбранува

поразбрануваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разбранува малку, до определен степен.
Англиски: wave
Примери:
Ветрот го поразбранува езерото.
2. Вознемири, возбуди малку, во помала мера.
Англиски: excite
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа средба ги поразбранува неговите чувства.
3. (се поразбранува) Се разбранува малку, донекаде.
Англиски: wave
Примери:
Морето се поразбранува.
4. (се поразбранува) Се вознемири, се возбуди малку, во помала мера.
Англиски: excite
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ја виде, душата му се поразбранува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи