а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразболи

(се) поразболат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се разболи малку или малку повеќе.
2. Се разболат многумина, сите (до еден).
Примери:
Цело село се поразболе.
Изведенки
поразболува несв.
(се) поразболуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи