а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразблажи

поразблажат
Вид збор: Глагол, свршен
Со додавање течност (вода) направи да стане поредок.
Англиски: dilute
Примери:
Тој додаде вода за да го поразблажи виното.
Изведенки
поразблажува несв.
поразблажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи