а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбистри

поразбистрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане побистро.
Англиски: clear Албански: çiltërohet, kthjellet, kullohet
Примери:
Откако ја поразбистри водата, почна да црпи со кофата.
2. Направи нешто да стане појасно, пообјасни, поразјасни нешто.
Англиски: clarify Албански: qartësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Треба да ја поразбистриме работата, зашто по тоа прашање не сме едногласни.
3. (се поразбистри) Станe побистар.
Англиски: clear Албански: qartësohet, më i kthjellët
Примери:
Водата се поразбистри.
4. (се поразбистри) Стане појасен, се поразјасни.
Англиски: clarify Албански: qartësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
По разговорот ситуацијата се поразбистри.
Изведенки
поразбиструва несв.
(се) поразбиструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи