а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразбега

(се) поразбегаат
Вид збор: Глагол, свршен
(само во мн. и 3. л. едн.) Се разбега малку, донекаде.
Примери:
Штом ќе го видеа децата, ќе се поразбегаа низ улицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи