а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порадува

порадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се радува малку, кратко време.
Англиски: please
Примери:
Им го остави јарето за некој ден, да се порадуваат децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи