а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поради

Вид збор: Сврзник
(поради тоа што) Сложен сврзник за изразување причинска поставеност на дел-речениците.
Англиски: because
Примери:
Не можев да дојдам поради тоа што патиштата беа затрупани со снег.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи