а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поради

Вид збор: Предлог
1. Означува причина како мотив за некое дејство.
Англиски: because
Примери:
Поради густата магла се случија многу несреќи.
Средбата беше откажана поради отсуство на директорот.
2. цел, намера
Англиски: to
Примери:
Двајцата министри имаа средба во четири очи поради усогласување на ставовите.
Често одиме на кејот на реката поради рекреација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи