а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораб

мн. пораби
Вид збор: Именка, машки род
1. Подвиткан и зашиен раб на ткаенина.
Англиски: turnup Албански: anëz
Примери:
Направи широк пораб за да може да ја вовлече врвката.
2. Тесна, долга лента по рабовите на облеката.
Примери:
Носеше елек со сребрен пораб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи