а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораби

порабат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи пораб на ткаенина.
Примери:
Шивачката ги пораби краевите на фустанот.
Изведенки
1. порабува несв.
порабуваат
2. порабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи