а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попцала

попцалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пцала малку, некое време во црква.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
попцали св.
попцалат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи