а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попусто

Вид збор: Прилог
Залудно, напразно, непотребно.
Англиски: in vain
Примери:
Попусто е да се расправам со тебе.
Тие тргнаа по него, но попусто.
Попусто му зборуваш, зашто не те разбира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи