а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попустлив

попустливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19917
Што попушта, што не дава отпор, што лесно отстапува.
Англиски: compliant, lenient
Примери:
Тој секогаш беше попустлив.
попустлив човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК