а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрчи

(се) попрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Се прчи, се прави важен, се фали малку, некое време.
Англиски: strut
Употреба: Преносно значење
Примери:
Излезе да се попрчи со новиот автомобил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи