а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попруса

попрусаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пруса, се движи со ситни чекори, оди ситно-ситно.
Примери:
Таа попруса по него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи