а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрсоли

попрсолат
Вид збор: Глагол, свршен
За снег - прсоли, паѓа со слаб интензитет.
Англиски: trickle
Примери:
Снегот чини попрсоли и престани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи