а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрпори

попрпорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прпори, прпоти малку, некое време.
Англиски: tremble
Примери:
Ветрот дувна и лисјата попрпорат.
2. За оган - трепери малку, некое време.
Англиски: quiver
Примери:
Огнот попрпори и угасна.
Изведенки
попрпоти св.
попрпотат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи