а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрпела

попрпелаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прпела малку, некое време нешто по песок, по земја и сл.
2. (се попрпела) Се прпела малку, некое време по песок, по земја и сл.
Примери:
Свињата се попрпела во калта.
3. (се попрпела) За риба - се прпела, прета малку, некое време.
Примери:
Рибата се попрпела во песокта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи