а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попројасни

(се) попројаснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане малку појасен, се разјасни.
Англиски: clear up
2. За време - се разведри малку, донекаде.
Англиски: clear up
Примери:
Нешто се попројасни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи